clouds clouds clouds

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian

Hayır

Mesaj Kutusu

Giriş yapmamışsınız.

Kullanıcı Bilgileri


3.87.147.184
Son Üyemiz:hus0104
Son Ziyaretçi:hus0104
İçerik Okunma:119223
Şu anda 102 konuk çevrimiçi
Chatte şu an Kimse Yok

Not


YENi MODiFiYEMiZ WORMSTURK ARMAGEDDON V4 CIKTI...
UYE OL

Günün İpucu

► Sohbet paneli page up ve page down tuşları ile açılır kapanır. Ayrıca Page Down tuşu ile açtığımız sohbet penceresinin büyüklüğünü ctrl+aşağı ctrl+yukarı tuşlarına basarak ayarlayabiliriz.


Worms Göksel

Worms Efsanesi

Bu makaleyi okuyan herkeze selamlarımı sunarak yazıma başlıyorum arkadaşlar.Bu oyun hakkında ne yazarsak yazalım bu oyunu anlatmaya yetmeyecektir.

Öncelikle bu oyunu diğer oyunlardan ayıran en büyük özellikten bahsetmek istiyorum,bu öyle bir özellik ki hiç bir oyunda yoktur.

Mesela başka bir fps oyunu oynuyorsunuz,yada yarış oyunu yada spor yada herhangi bir tarzda oyun ve multiplayer oynuyorsunuz ve karşınızdaki rakip sizi eze eze yeniyor,diğer oyunlarda 25 yıllık tecrübemden kesinlikle biliyorum ki yenildiğiniz zaman karşı tarafa küfürler sarfediyorsunuz yada küfür yiyorsunuz ve kurallara uysanız bile kötü oynadığınız zaman dışlanıyorsunuz.yada takım oyunu oynadığınız zaman arkadaşınız hata yapıyor ve siz hakaret bile edebiliyorsunuz.Ama bu oyunda öyle bir hava vardır ki kurallara uyulduğu sürece yensende yenilsende kimse kimseye hakaret etmez dışlamaya çalışmaz iyi yada kötü oynamana bakılmaz.bu hiç bir oyunda yoktur.

Ama bu oyunu asıl farklı yapan meseleye gelelim.

Solucanlar ile strateji yada beceri ile savaşıyorsunuz ve inanın çok ama çok fazla strateji vardır.Hele ki solucanlarla ip ustalığı sergilemek muhteşem bir farklılıktır.Bu oyunun kıymetini gerçekten kaliteden anlayan insanlar bilebiliyorlar.

Eğer bir oyuncu worms için özellikle worms armageddon için bu nasıl bir oyun hiç bir işe yaramaz diyorsa o oyuncunun kaliteli oyundan anlama konusunda hiç bir şeyi bilmediğini düşünebilirsiniz bu yanlış bir ifade olmaz.

Worms Armageddon dünyasına bir insan bir kez girdiği zaman hiç bir zaman bu oyunu bırakamaz.Özellikle ip kullanmayı bi kez öğrenirse kaç yaşına gelirse gelsin yinede bu oyunu devam eder.Çünkü bilirki alternatifi yoktur.Mesela Counter strike oynayan birisi zaman zaman call of dutty de oynar battlefield da yada spor oyunlarında pes de oynar fifada,simülasyona geçersin grantrizmo oynarsın ertesi gün forza oynarsın vb şekilde alternatif olarak uzar gider.Fakat worms dünyasının alternatifi yoktur hiç bir oyuna benzemediği gibi,hiç bir oyunda olmayan özellikleri de barındırdığı gibi,hiç bir oyunda olmayan mantık ve strateji ve beceri gerektirir.

Fakat en güzel özelliği bana göre savaştığımız karakterlerin solucan olması ve onlara uygun komik sesler barındırması ama bir o kadarda gaddar olabilmeleridir.Bu oyunda örneğin karakterler solucan değilde minik insanlar olsaydı oyun bu kadar eğlenceli ve kusursuz olurmuydu acaba? bence olmazdı.Çünkü solucan olunca çok minik hareket yapabilme şansımız ve haritalarda tek bir noktanın bile üzerinde hareket edebilmemiz,milimetrik harektler hatta pixel lik hareketler yapabilmemiz çok faha güzel olmaktadır.

Şunu da söyleyebilirim ki oyunda sıfır bug vardır,evet yanlış yada abartılı ifade kulanmıyorum.oyunda BUG yoktur.harıta bugu hiç bir şekilde yoktur.Bunun sebebi de haritaların yapımının renklere göre yapılmasıdır.yani siyah zemin üzerine diğer renkler maddeleri oluşturur.ziyah rengin kullanıldığı yerlerde solucanlar hareket ederler diğer renklerde edemezler oralar haritamızı oluşturur.harita tasarım sistemide bu yönüyle eşsizdir.bu sebepten bu oyuna sonradan oyuncular tarafından yapılan haritalarda bile eğer solucanın hareket etmesini sağlayan zemin tamamen siyah renk ile kaplandığı taktirde sıfır bug oluşmaktadır.orjinal haritalarında hiç bug yoktur.yani pixell düzeyinde hareket alanı gerektiren bir oyunda bug olmaması taktire şayandır.mesela GTA yı düşünün araba Şehirde dolaşıyorsunuz düz gibi gözüken bir yerde ilerlerken sanki orada duvar varmış gibi çarpıyor.worms de böyle bir şey ile karşılaşmassınız.

Solucanlarımız çok özelliklidir,yürüyerek (yani sürünerek) ilerlediği bi jetpack ile uçabilir,duvarlara ip atarak hızlıca hareket edebilir,yüksek biryerden bunge jumping yaparak inebilir,paraşüt ile inebilir yada hızını yavaşlatabilir,hızlı yürüme(sürünme) alarak daha hızlı hareket edebilir,teleport ile ışınlanabilir ve 50 ye yakın silahı onlarca belkide yüzlerce farklı amaç için kullana bilirsiniz.Mesela silahlardan birisi bazooka kullanırken rüzgardan silahın ateşleme hızına kadar ipin üzerinde asılı iken ateşlemenize ve bunu nasıl ve ne zaman yapmanıza çok faktör bile sadece bu silahın dahi 10 larca farklı kullanım şekli olduğunu göstermektedir.yani 48 adet silahi çok ama çok farklı şekillerde kullanıp belkide bin farklı stratejiye sahip olursunuz.

Ayrıca modlar ile çok daha güzel bir hale gelmiştir.Bu oyun sadece savaşmak değildir mesela sadece ip ile yarışmak,paraşüt ile yarışmak bile ayrı bir zevk vermektedir.Bazı modlar:Shoppa,wxw,Tower race,parasute race,RNC dir.Bu modlar ve detayların hepsini sitemizde bulabilirsiniz.

Bazen hız bazen yavaşlık,bazen saldırı bazen defans,bazen ustalık bazende şans gerektiren muhteşem ötesi bu oyunun çok ama çok az bir kaç özelliğine temas etmeye çalıştım.Sitemizde zaten bu oyunla ilgili çok fazla şeye ulaşabilirsiniz.

Herkezi şiddetle ve ısrar ile tavsiye edeceğim ve 10 üzerinden 10 verilecek çok ama çok nadir olan bu oyunu yani Worms Armagedoonu tavsiye ediyorum.Bu oyunu oynamadan ve özelliklerini kavramadan pc de oyun oynadım demeyiniz.Çok şey kaçırırısınız.

Selam ve Sevgilerimle.

Yorumlar   

 
#1 utquick 25-10-2015 20:09
Öncelikle yazın için teşekkür ederim. Bu oyuna hakettiği değeri vermen gerçekten çok hoş. Sıradışı bir kişilik olduğunu göstermiş oldun. Tekrar hoşgeldin aramıza... :arkadas:
Alıntı
 
 
#2 rExTrEx 25-10-2015 23:12
Teşekürler yorumun için az da olsa birşeyler yazmaya çalıştım.Yazıda ki yazı ve imla hatalarından dolayı özür dilerim.:)
Alıntı
 
 
#3 utquick 28-10-2015 03:25
Estağfurullah gayet güzel :)
Alıntı
 


Güvenlik kodu
Yenile

yuz

SOLÜST