clouds clouds clouds

Turkish Afrikaans Albanian Arabic Azerbaijani Basque Belarusian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Korean Latvian Lithuanian Macedonian Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Slovak Slovenian Spanish Swedish Ukrainian

Hayır

Mesaj Kutusu

Giriş yapmamışsınız.

Kullanıcı Bilgileri


3.87.147.184
Son Üyemiz:hus0104
Son Ziyaretçi:hus0104
İçerik Okunma:119225
Şu anda 109 konuk çevrimiçi
Chatte şu an Kimse Yok

Not


YENi MODiFiYEMiZ WORMSTURK ARMAGEDDON V4 CIKTI...
UYE OL

Günün İpucu

► Sohbet paneli page up ve page down tuşları ile açılır kapanır. Ayrıca Page Down tuşu ile açtığımız sohbet penceresinin büyüklüğünü ctrl+aşağı ctrl+yukarı tuşlarına basarak ayarlayabiliriz.


Oyunu indirdik, yükledik, çalıştırdık ve ayarlarını yaptık. Şimdi Multiplayer oyun kuralım. İstediğimiz oyun düzeni ile oynamak istiyoruz. Server (Host) olmamız lazım. Başlayalım...

 Worms serilerinde eskiden beridir oyun kurmak zor bir işti. Önce modem ayarlarından port açıyorduk ve kendi bilgisayarımızıa yüklediğimiz oyun düzenleri ve haritaları ile oyunu kuruyorduk. Gerçi bu kısmı yine anlatacağım fakat şimdi daha basit uğraştırmayan bir yöntem var. 

Evet HostingBuddy diye bir server kurmuşlar akıllara zarar... Online olarak oyuna girelim aşağıdaki resimleri takip edelim...
Oyunu açtığımızda zaten odalar var o odalardan en çok kullanımda olanına giriyoruz AnythinGoes burası lobby diye adlandırdığımız türden bekleme odası oluyor.

Bu kısımdan kurulu olan oyunlara girebildiğimiz gibi kendimizde oyun kurabiliyoruz. 

Eskiden var olmayan bir yöntem burada oyunu nasıl kuruyoruz onu anlatacağım.

Lobby de chat ekranına komutlar yazıyoruz ve komutlar sayesinde tüm ayarları elde etmek mümkün. Sırayla bu komutları inceleyelim örneklerle anlatıyorum.

HostingBuddy Serverde Wormnette Tüm komutların baş kısımları ünlem işareti ile başlamakta şöyle ki en çok kullanılan komutumuzu en baştan anlatayım.

      !host

Bu komut şöyle kullanılır. Lobby de chat ekranına yazıyoruz.

    !host shopper yazıp entera bastığımızda En çok oynanan oyunlardan olan shoppa oyunu otomatik olarak server tarafından kurulur. O anda kurulu olan oyunlara bakarsak bizim ismimizle bir oyunun kurulduğunu görürüz.


Bu noktada yapmamız gereken tek şey kurduğumuz oyuna girmek olacaktır. Zaten oyunu herkez sevdiği için millet dalmaya başlayacaktır. Oyunu siz de biliyorsanız herkese rules falan yazıp milletin oyunu bilip bilmediklerini teyit etmek yararınıza olacaktır. Malum basit bi kaç kuralı bilmeyince oyunu batıranlar oluyor.

Not:Örnek oyunun Kuralları Shoppa isimli makalede yazmakta...

Diyelim ki 3 kişi oyuna girdi ve biz daha fazla oyuncu istemiyoruz. bu durumda yazacağımzı komut oyunu lobby ye kapatmak olacaktır.

       !close yazdığımız anda kurduğumzu oyun oyuna o anda giremeyen lobby de olan insanlara kapatılmıştır. artık biz oyunu tekrardan,

       !open  komutu ile açmadığımız müddetçe oyna dalamazlar.

En baştaki komutla zaten shoppa oyununu kurmuştuk. Bu yüzden oyunun silah düzen ayarları saniyesi falan hepsi kurduğumuz oyuna entegre oldu.

Peki kurduğumuz oyuna nasıl harita ekleyeceğiz. Kendi bilgisayarımızdan ekleyemesekte HostingBuddy internette bi dünya harita veritabanını bize sunmuş, en çok oynanan haritaları şu 

      !map komutla rastgele sitesinden oyunumuza çekebiliyoruz. Bu komutu her yazdığımızda harita otomatik olarak değişiyor.

Bu işlemler bir kaç saniyede oluyor böyle uzun yazdığıma bakmayın. Açıklayıcı olsun diye detaylara iniyorum.

Haritamızı da beğendikten sonra hemen oyuna girelim bunun için lambaları yakacapız fakat yetmeyecek. Oyunda bizden başka bir de HostingBuddy de var gözüküyor. Onunda lambasını tabi ki oyunun yöneticisi olarak biz yakıyoruz. şöyle ki ;

     !start yazmamız yeterli oluyor.

Evet tebrikler artık oyunu da kurabiliyoruz.

 

Not: Şimdilik tüm komutları görmek için !Help  Komutunu yazın inceleyin. İleriki konularımızda tüm komutları inceleyeceğiz.


Güvenlik kodu
Yenile

yuz

MiniSnoper

SOLÜST